Únor 2013

České orloje

5. února 2013 v 22:23 | Janinka |  O mně a mých přátelích
Snad není v Čechách človíčka, který by neznal a neviděl Orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Mám ho taky moc ráda a když mám chuť na procházku Prahou, vede určitě přes Staromák. Nedávno mně manžel nabídnul výlet do Olomouce. Prý okouknu i Olomoucký Orloj. Prý budu koukat, jak komunisti zrekonstruovali historickou památku. A měl pravdu. Koukala jsem jak puk. Mísili se ve mně pocity rozpačitosti a smíchu. Fotky jsem si samozřejmě udělala. A když jsem dorazila domů zaútočila jsem na Wikipedii: Jak je to vlastně s Orloji v Čechách? Máme jich několik. Nejznámější a největší Staroměstský orloj v Praze: první zmínka rok 1410, postaven hodinářem Mikulášem z Kadaně a astrologem Janem Ondřejovým. Kolem roku 1470 byla stavba doplněna sochami. V polovině 16. století upravilStaroměstský orloj Jan Táborský z Klokotské Hory. Další opravy byly provedeny v průběhu 17. a 19. století. Při velké opravě v letech 1865 až 1866 byla také osazena nová kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu měsíce. Na konci druhé světové války byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci. Staroměstský orloj je patrně nejlépe zachovaný středověký orloj vůbec.
Ostravský jinak taky pohádkový je součástí Divadla loutek Ostrava. Byl spuštěn 21. února 2011. Je spouštěn od osmi ráno do osmi večer každou sudou hodinu. A promenují se tady královna, král, kašpárek a další pohádkové postavičky.
Olomoucký - je součástí radnice a nachází se zde od 15. století. Orloj byl několikrát přebudován a doplňován různými typy loutek. Naposledy v roce 1955 Karlem Svolinským v duchu socialistického realismu. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě. Ovšem taky jediný orloj na světě s postavičkou volejbalistky..
Brněnský orloj - to je ovšem taky bobma, nábojnice nebo obří vibrátor? Byl spuštěn 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při švédském obléhání v době třicetileté války, které má připomínat. Pořizovací cena byla 12 milionů Kč, roční provoz za rok 2011 stál více než půl milionu Kč.
Pokojový orloj Jana Maška je unikátní pokojový orloj vyrobený v letech 1924-1935. Jeho autorem je technik Vítkovických železáren a amatérský astronom Jan Mašek, který jej v roce 1967 u příležitosti 700. výročí první písemné zmínky o Ostravě věnoval městu. V současné době se nachází v Ostravském muzeu.

Všechny Orloje jsou unikáty. Ať z pohledu historiků nebo nás světošlápků. A na ten Brněnský se určitě vypravím podívat co nejdřív Mrkající

Zdroj: Wikipedie