Duben 2012

Co sebou na dovolenou

16. dubna 2012 v 19:06 | Janinka |  O mně a mých přátelích

Co sebou na dovolenou? Ano, tahle otázka vyvstala na začátku března v naší rodině. Ale pěkně od začátku. Mým velkým přáním byla dovolená na nějakém krásném a klidném místě na naší modré planetě. Vybrat takové místo není vůbec lehká věc. Naše planeta je krásná na mnoha místech. Ikdyž vezmu v úvahu, že nesnáším zimu. Jsem od přírody líný člověk. Bojím se hadů a podobné havěti… Miluju teplo a moře. Výběr se tím úží. Mrkající
Asi před dvěma lety jsem viděla dokument o Maledivské republice. A uchvátilo mne to. Můj sen dostával pevnější cíl. Minulý rok na podzim jsme se s manželem rozhodli, že si nějakou odpočinkovou dovolenou v teplíčku dopřejeme a volili mezi Mauriciem, Kubou, SríLankou a Maledivama. Zvítězily Maledivy. Hledali jsme ten správný z 1200 ostrovů na kterém strávíme 14 dnů. Na doporučení kamarádky a jednoho přítele jsme vybrali Atol Faafu, ostrov Filitheyo. Nechali jsme si doporučit i termín ve kterém bude stálé počasí. Představa teploty vzduchu 32°C a vody 29°C byla velmi lákavá. Volba termínu byla tedy jasná - přelom březen duben.
Jak se blížil termín odjezdu, víc a víc jsem se těšila a zároveň trochu bála, aby očekávání nebylo větší než skutečnost. Čekaly nás ještě VCN. Že nevíte co to je? Žádné očkování ani úřady. Jsou to Vedlejší Cestovní Náklady - jako plavky, potápěčské oblečky, botičky do vodičky, krémy na opalování…a nové šatičky. Přece nepojedu v těch, co jsem bylo minulý rok v Chorvatsku! Co kdyby mne tam někdo v nich potkal Smějící se
Lety Praha - Dubaj - Male uběhly rychle (asi 21hodin) a cesta hydroplánem, které jsem se tak obávala, byla v pohodě. Přistáli jsme na moři a přestoupili na tradiční loď a po dvaceti minutkách plavby vystoupili na břeh…do ráje. Už při prvních krocích po břehu toho malého ostrova to byl úžasný rajský pocit.
Ostrov je velmi velké slovo, spíš ostrůvek, a úplně nejlépe ostrůveček Usmívající se. Náš ostrůveček má totiž rozměry miniúzemíčka cca 300 x 600m. Pomalou procházkou ho celý obejdete za 40 minut i s focením přírodních krás.
Dolovená snů se tedy stala skutečností. Klid, pohoda, žádné disco ani animační programy. Přála bych ten zážitek mnoha lidičkám. Hlavně těm, co si umí takové pocity prožít. Tu přírodní nádheru, vzájemnost s obsluhujícím personálem, kde po jednom dni máte pocit, že jsou to Vaši dlouholetí přátelé. I s mými jazykovými "schopnostmi" se se mnou snažili domluvit a domluvili. Jak říká Jirka Kolbaba: vůbec to není o znalosti jazyka, ale o chtění se domluvit a největším prostředkem k dorozumění je úsměv. A víte, co znamená Maledivsky KOLBABA? Kadeřnice. A BABA je holičUsmívající se.
No a abych odpověděla na mou původní otázku: v bavlněném a volném provedení spodní prádlo, tři trička, kraťasy, šaty do jídelny, dvoje plavky a věci ke šnorchlování a foťák. Nestěhujete se, ale jedete odpočívat - věta z jednoho turistického průvodce Usmívající se.