Vinařský výlet Dolní Kounice

18. května 2010 v 20:49 | Janinka |  O mně a mých přátelích
Mojí milí čtenáři, dlouho jsem nic nenapsala, ale jak jsem četla na jednom blogu: když je co není čas a když je čas není síla. Dneska jsem se ale, více než po týdnu, po jedné milé akci,
rozhodla tohle trošinku změnit. Můj bráška na přelomu března dubna začal mluvit o jedné
vinařské slavnosti na jižní Moravě s kamarády. Pak poslal malý letáček z Dolních Kounic. No a proč se tam taky nepodívat. Objednali jsme si tedy Hotel Vinum coeli Branka Černého, ano toho Branka! A těšili si, že s mým bráškou a jeho přítelkyní Pavlou strávíme milý víkend. Ovšem očekávání zdaleka nebylo takové, jaká pak byla skutečnost. Na malém Kounickém náměstíčku postaveno pár celtových stánků. V nich zástupci okolích obcí se svými chloubami. Zaplatíte vstupné, dostanete pásku na ruku, "taneční pořádek" a pak už jen chodíte mezi stánky a vybíráte si, co chcete ochutnat. A opravdu je co. Ochutnala jsem sama asi 35 vzorků (ráno vstala z postele bez bolesti hlavy či pokaženého žaludku). K vínečku patří i dobré sýry, které tam byly k prodeji a našlo se tam i něco výborných klobásek ze soukromého uzenářství - žádná mouka, ale poctivé maso. Krátce po desáté jsme náměstíčko opustili a šli do hajan. Ráno nás přivítalo sluníčko a tak jsme naplánovali, že po nákupu vínečka vyrazíme na nějaký výlet po okolí. Náš vinař Honza Badin nám poradil Menšíkovu rozhlednu kousek od Ivančic nad obcí Hlína. A měl pravdu. Nádherný výhled. Viděli jsme i elektrárnu Dukovany. Ovšem nahoře bylo fakt chladno s nímž jsme ani já ani Pája nepočítaly a naši gentlemani nám žádné své svršky neposkytli. A tak kuk sem kuk tam a honem dolů do teplíčka do autíčka. Víkend se fakt vydařil. Vínko bylo moc dobré, nálada přátelská. Foto na www.janamarie.rajce.net Kdybyste si to chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, vřele doporučuji, tak tady je malý návod jak na to a co tam:
Dolní Kounice

SVATOGOTHARDSKÉ VINAŘSKÉ SLAVNOSTI
sobota 8. května 13.00-22.00 (vždy kolem tohoto data www.dolnikounice.cz )
Dolní Kounice, Masarykovo náměstí. Vstupné 200 Kč.
Přehlídka a degustace vín od více než 100 vinařů, ukázka tradičních řemesel a výrobků spojených s vinařstvím, prodej gastronomických specialit ze zvěřiny a místních uzenářských výrobků, prodej ovčích sýrů, kysaného zelí a včelařských výrobků z partnerského slovenského města Stupavy.
Vystoupení pěveckého sboru Mužáci, Cimbálové muziky Slováckého krúžku, folklórního souboru Rozmarýnek, vystoupení střelecké skupiny Střelci sv. Gotharda.
Pořádají Město Dolní Kounice, obce Mělčany, Moravské Bránice, Němčičky, Nové Bránice, Pravlov a Český zahrádkářský svaz Dolní KouniceStarobylé město Dolní Kounice se nachází asi 25 km jihozápadně od Brna v údolí řeky Jihlavy. Ve městě lze najít spoustu památek z různých období - kapli sv. Antonína, romantickou zříceninu kláštera Rosa coeli, zámek, židovskou synagogu a židovský hřbitov, další kostely a kaple, měšťanské domy renesanční a barokní a v neposlední řadě také boží muky a mariánské sloupy, které stojí u cest.
Přitažlivost tohoto města umocňují také ovocné sady a vinice, na kterých se pěstuje proslulá frankovka.
Návštěvník, který přijíždí do Dolních Kounic, vidí na kopci nad městem kapli sv. Antonína, která byla vybudována roku 1757 Františkem Antonínem Grimem. Ke kapli vede křížová cesta se 14 zastaveními. Tradiční pouť ke svatému Antonínovi se koná každoročně v červnu.
Jako protipól se na protilehlém kopci tyčí rozsáhlá silueta zámku. Tato významná památka byla původně postavena jako hrad na obranu kláštera. Jeho současná monumentalita mu byla dána díky přestavbě v letech 1532-1552, kdy měl zámek v držení Jiří Žabka z Limberka a také v letech 1588-1604 za majitele Bernarda Drnovského z Drnovic. V současné době je zámek v soukromých rukách.
Pod zámkem se nachází asi nejvýznamnější a nejcennější historická památka města - jedinečná zřícenina kláštera Rosa coeli. Klášter byl založen v roce 1181 Vilémem z Pulína pro sestry premonstrátského řádu. Vilém z Pulína musel postavit tento klášter, protože dostal od papeže trest za pustošení klášterů a kostelů v Rakousku. V letech 1330-1390 proběhla přestavba do gotického stylu, dnes můžeme v klášteře vidět zachovalé klenby, svorníky a konzoly. Během husitských válek byl klášter vypálen a od té doby můžeme mluvit o úpadku kláštera. Snahy o obnovu kláštera v 17. století zmařil požár v roce 1703. V roce 1808 byla památka prodána do světských rukou. V současné době je majitelem kláštera Biskupství brněnské, město Dolní Kounice je nájemcem kláštera, zajišťuje otevření kláštera pro turisty a pořádá zde různé kulturní akce.
Nejvíce památek je soustředěno na Masarykově náměstí a v přilehlém okolí. Na východní straně náměstí se nachází kostel sv. Petra a Pavla. Byl vybudován v neorenesančním stylu v letech 1877-1879. Za kostelem na kopci stojí další církevní památka - kostel sv. Fabiána, Šebestiána a sv. Barbory. Tato původně evangelická památka byla vybudována v 17. století.
Nyní patří pravoslavné církvi.
Na západním okraji Masarykova náměstí je cenná židovská synagoga. Byla postavena v roce 1652 ve slohu maursko renesančním a je to jedna z nejstarších synagog na Moravě. Okolí synagogy s některými zachovalými domky, tvořilo dříve židovské ghetto. Židovská obec byla nejpočetnější v roce 1848, kdy v Kounicích žilo 650 židovských obyvatel. Během druhé světové války bylo všech tehdejších 57 židovských obyvatel deportováno do koncentračního tábora v Terezíně. Přežila jenom jedna paní - Ruth Morgenstern, která teď žije v Brně.
Po druhé světové válce sloužila synagoga jako sklad zeleniny, v roce 1991 se započalo s rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2004. V současné době je synagoga otevřená pro turisty a pořádají se zde kulturní akce.
Přímo nad synagogou na jižním okraji města se nachází židovský hřbitov z roku 1680, kde můžete najít asi 1500 náhrobků. Jeden z nejvýznamnějších náhrobků patří rodině Kreisky, což jsou příbuzní bývalého rakouského kancléře Bruna Kreiského, který Dolní Kounice také navštívil.
Na náměstí a v přilehlých ulicích můžeme najít spoustu cenných renesančních a barokních domů, hlavně v ulicích Tovární a Hlavní.
Na náměstí Míru, které leží na levém břehu řeky, se nachází kaple sv. Jana Křtitele, jako pozůstatek hřbitova zrušeného v roce 1947.
V okolí města můžeme vidět nějaké kříže a boží muka o nichž se traduje, že u nich ústí podzemní chodby z kláštera nebo zámku.
Návštěva Dolních Kounic zanechá v každém díky kulturním a duchovním hodnotám starobylého města a taky díky posezení ve vinném sklípku, nezapomenutelný zážitek.
Tak Vám přeji hezké zážitky s dobrým vínkem a pokud možná s dobrými lidmi, kterých zde najdete plné náměstíčko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama