pozvánka do mého kraje

2. prosince 2009 v 23:42 | Janinka |  O mně a mých přátelích
Původně jsem chtěla psát úplně jiné řádky, ale páteční cestou na naši chaloupku se mi zrodil nápad, co takhle napsat pozvánku do mého rodného kraje. Už 14 let žiju v Praze. Ve svém dětství jsem nikdy do velkého města nechtěla. Výlet s rodiči do Prahy na lední revue do Parku Julia Fučíka pro mne nebyl hezkým zážitkem, všude tolik lidí, beton, tramvaje a auta, hluk. Přišlo mi, že je tu velký zmatek a všechno cizí.
Narodila jsem se ve velkém statku na vsi, žila obklopena přírodou, lidmi, které jsem většinou znala. Chtěla jsem malý domeček v našem kraji. Krásné a klidné Nové Město nad Metují se svým zámkem Bartoně z Dobenína, ulice plné růží a všude čisto. To byl můj sen. Osud mi do cesty přivedl i jednoho studenta stavebky z N.M.n.M. a domečky jsme začali kreslit spolu. Ovšem jedno přísloví říká: od nejvíc odříkaného chleba největší krajíc. A tak se různými cestami života stalo, že jsme se spolu s našimi dětmi přestěhovali do Prahy. Byt jsme si našli na okraji města. A já si začala na to obrovské město zvykat. Trvalo mi to opravdu dlouho. Byly i chvíle, kdy jsem se chtěla vrátit zpátky. Ovšem postupně jsme si vytvářeli nové přátele, děti našly kamarády a já začala chodit do práce. Zžívala jsem se se životem v Praze, objevovala její krásy a začala ji milovat. (Těch kavárniček co tady je ).Ale. Ale přece jen se člověk narozený na venkově se asi nevzdá svého vztahu k venkovu. A tak jsme si časem pořídili chaloupku kousek od Nového Města nad Metují a trávíme tam většinu víkendů a dovolených. Vracíme se domů.
Ať už jsem v Praze dělala s kýmkoliv, vždycky mne zaráželi "Pražáci" se svým až patologickým vztahem k Šumavě. Co na ní je tak úžasného? Možná ta vysoká pravděpodobnost chytit tam klíště. Nebo to, že jedou na jih? Když jsem se ptala, jestli byli někdy v mém kraji, většinou kroutili hlavou. O Adršpašských skalách a Babiččině údolí někdy možná slyšeli. Písničku "Náchodský zámeček vršku kulatého" zná každý ze školy. Ale nebyli a nejezdí: "My jezdíme na Šumavu, Lipno - tam máme své bydlo". Až jedna má kolegyně si udělala s manželem víkendový výlet mým směrem. Přijeli nadšení: "Janičko, pocházíš z nádherného kraje. Škoda, že ten víkend nebyl delší. Ale určitě se tam ještě vrátíme". Iva s Mirkem navštívila Nové Město nad Metují, Opočno, Náchod a Jiráskovu chatu na Dobrošově, odkud je výhled až do Prahy. Nevěříte?
Když byla v roce 1892 Zemská výstava v Praze a dostavěna Křižíkova fontána na Holešovickém výstavišti a byl zahájen její provoz, v místních kronikách je zapsáno, že světlo z ní bylo vidět až na Dobrošově. Musíme si uvědomit, že osvětlení měst nebylo tehdy ještě tak silné a nerušilo noční oblohu, vzduch byl čistší a tak i viditelnost byla větší. V roce 1950 už nikoliv.
Jako malá holka jsem četla v maminčině památníčku u jedné kresby: Největší synové a dcery národa pochází z nejmenších chaloupek. Tenkrát jsem si to neuměla vysvětlit. Představila jsem si výšku mého tatínka a to z jakého domu pochází. Strýce, který měl bezmála dva metry, ale ten taky pocházel z velkého domu a moje hlavička z toho byla zamotaná. S přibýváním let, vědomostí a životních zkušeností se mi vyjasnilo. Alois Jirásek a jeho malá chaloupka v Hronově. Městečko, kde každoročně probíhá divadelní festival Jiráskův Hronov. Božena Němcová a chaloupka na Starém Bělidle. Ratibořice s krásným zámkem, mlýnem a "živé obrazy"- výjevy z knížky Babička probíhající pravidelně na přelomu května a června. K vidění je taky Škola Boženy Němcové v nedaleké České Skalici. Karel a Josef Čapkovi a jejich Svatoňovice. Hudební skladatel Jan Křtitel Knahl, spisovatel Egon Hostovský. A z těch současných spisovatel Josef Škvorecký, herečka a "čarodějnice" Ljuba Skořepová, bývalý guvernér ČNB Josef Tošovský, redaktor Filip Pultar.
Zmíněný Novoměstský zámek se svými zahradami www.novemestonadmetuji.cz
Náchodský zámek s medvědy v zámeckém příkopu. Vojenská pevnost Dobrošov, Hanička a Josefov. Opočenský zámek hraběnky Colloredo - Mansfeld . www.opocno.cz
Přírodní krásy jako jsou už zmiňované Adršpašské skály www.skalyadrspach.cz v blízkosti města Teplice nad Metují, kde na Městském úřadě teď pracuje Alena "Happy" Veselá z rodiny Impulsových a kde každoročně probíhá festival horolezeckých filmů www.horolezeckyfestival.cz .
Zámeček Bischofstein v blízkosti Černého jezírka se zbytky historického hradu a nádhernou vyhlídkou do širého kraje.

Gotický kostel a klášter v Polici nad Metují www.policko.cz/show a nedaleká stolová hora Ostaš, kde Jan Žižka se svými bratry tábořil. Broumovské stěny a Javoří hory mezi nimiž protéká řeka Stěnava. Město Broumov, kde stojí určitě za zhlédnutí klášter břevnovských benediktýnů
www.broumov.net
U České Skalice přehrada Rozkoš je rájem rybářů a dnes spíš jen nepřehlédnutelnou vodní plochou než pozvánkou ke koupání. Zimní i letní Krkonoše z jedné a Orlické hory www.orlickehory.cz z druhé strany jsou určitě taky skvělou motivací k návštěvě. www.nachodsko.cz
Turistům, cyklistům i milovníkům historie určitě tenhle kout naší vlasti poskytne spoustu krásných míst a zážitků. Mým, sice zcela subjektivním, pocitem je, že i lidé jsou v tomto kraji milí. Tak tedy přijďte pobejt. Vyrazte a dejte vědět, jak se Vám u nás líbilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama